Завдання І етапу Всеукраїнської олімпіади з хімії 9 клас
1. Дати характеристику хімічних елементів
№ 7,19, за їх місцем у періодичній системі та
будовою атома.
2. Визначте масову частку купрум(ІІ) сульфату
в розчині масою 25 г розчиненому в 375 г води.
3. Розставте коефіцієнти в рівняннях реакцій та
укажіть реакції розкладу:
a) BaCO3 + Ba0+ CO2
б) N2 + H2 - NH3
B) Fe + HCl FeC 13+ H2
г) SO3 + H,0HSO4
4. Визначити масову частку елемента Феруму в
молекулі Fe(NO3)2
5. Чим відрізняються поняття «насичений
розчин» і «концентрований розчин»?
6. Яку масу фосфата калію потрібно взяти, щоб
приготувати розчин з масовою часткою К3PO4 8
% масою 250 г?
7. До розчину сірчаної кислоти об'ємом 400 мл,
густина якого дорівнює 1,1 г/мл, а масова частка
H2SO4 0,15 ,додали воду масою 60 г. Визначте
масову частку сірчаної кислоти у добутому
розчин
1. Записать ПРАВИЛЬНО формулу вещества.
2. В периодической системе элементов найти атомную массу каждого элемента, если при элементе стоить индекс (цифра внизу), то атомную массу умножаем на это число. Правильно решаем арифметическое действие.
3. Затем находим молекулярную массу (Mr) вещества, для этого складываем все полученные числа.
4. Массовую долю определяем по формуле:
ω=Ar÷Mr
5. Если массовые доли найдены правильно, то сложив их мы получим 1 или 100%
Решение:
1.
Na₂SO₄ - сульфат натрия
Mr(Na₂SO₄)=2Ar(Na) + Ar(S) + 4Ar(O)= 2x23+32+4x16=46+32+64=142
Определяем массовую долю натрия в сульфате натрия:
ω(Na)= 2Ar(Na)÷Mr(Na₂SO₄)=46÷142=0,324
или ω%(Na)= ω(Na)х100%=32,4%
Определяем массовую долю серы в сульфате натрия:
ω(S)= Ar(S)÷Mr(Na₂SO₄)=32÷142=0,225
или ω%(S)= ω(S)х100%=0,225х100%=22,5%
Определяем массовую долю кислорода в сульфате натрия:
ω(O)= 4Ar(O)÷Mr(Na₂SO₄)=64÷142=0,451
или ω%(O)= ω(O)х100%=0,451х100%= 45,1%
ответ: в сульфате натрия массовая доля натрия 0,324 или32,4%, массовая доля серы 0,225 или 22,5% и массовая доля кислорода 0,451 или 45,1%
2. AI₂(SO₄)₃ - сульфат алюминия
Mr[AI₂(SO₄)₃]= [2Ar(AI) + [Ar(S)+4Ar(O)]x3=
=2х27+(32+64)x3=54+96+192=342
ω(AI)= 2Ar(AI)÷Mr[AI₂(SO₄)₃]=54÷342=0,158
или ω%(AI)=ω(AI)х100%=0,158х100%=15,8%
ω(S)= Ar(S)÷Mr[AI₂(SO₄)₃]=96÷342=0,280
или ω%(S)= ω(S)х100%=0,280х100%=28%
ω(O)= 4Ar(O)÷Mr[AI₂(SO₄)₃]=192÷342=0,562
или ω%(O)= ω(O)х100%=0,562x100%= 56,2%
ответ: в сульфате алюминия содержится 0,158 или 15,8% алюминия, 0,280 или 28% серы и 0,562 или 56,2% кислорода.
За:
1) Фізика відкриває 80% тайн природи
2) Якби не хімія, то ми б не знали що буде якщо перемішати те то...
3) Нафтохімічна промисловість дуже важлива і її потрібно розвивати
4) За до хімії, робляться багато фарб, лікарств, порошків.
5) Фізика розвиває та розвиватиме електрику
Проти:
1) Фізика дуже опасна та шкідлива, наприклад, ядерною бомбою
2) І-за фізичних відкриттів: Динаміт, Бомби і т.д дуже багато страждань
3) Хімія вредить дуже багато чому, наприклад - здоров*ю!
4) Хімія може дуже просто забрудняти повітря!
5) Фізика скоро може перерости в глобальну електричну катастрофу
Объяснение: