1. Дано: m(Ca(OH)2)=148 г V(SO2) = 44,8 л Найти: m(соли) - ? какая соль-? Решение. Сa(OH)₂+SO₂=CaSO₃+H₂O По этому уравнению рассчитаем какое из реагентов взято в избытке: M(Ca(OH)₂) = 74 г/моль n(Ca(OH)₂) = 148 г/74 г/моль = 2 моль Vm = 22,4 л/моль n(SO₂) = 44,8 л/22,4 л/моль = 2 моль Согласно уравнению реагенты взяты в равных количественных отношениях, поэтому образуется 2 моль средней соли - сульфита кальция. Рассчитаем массу сульфита кальция: M(CaCO₃) = 120 г/моль m(CaSO₃) = 2 моль*120 г/моль = 240 г ответ: Образуется 240 г средней соли - сульфита кальция 2. Дано: V(O₃) = 10 л Найти: V(O₂) - ? Решение: х л 10 л 3О₂=2О₃ 3 л 2 л х:3=10:2 х=15 л ответ: 15 л 3. Дано: ΔV = 14 л Найти: ΣV(H₂+N₂) - ? Решение. х л у л 14 л N₂+3H₂=2NH₃ 1 л 3 л 2 л х:1=у:3=14:2 х=V(N₂) = 7 л у=V(H₂) = 21 л ΣV(N₂+O₂) = 21 л + 7 л = 28 л ответ: Объем исходной смеси равен 28 л
Задача 4 Так як густина води 1, то 124.5 мл = 124.5 г Якщо сірководню в розчині 17%, то води 100 - 17 = 83% Рахуємо масу розчину m(розчину) = m(води) / w(води) = 124.5 / 0.83 = 150 г Рахуємо масу сірководню в розчині m(H2S) = m(розчину) - m(H2O) = 150 - 124.5 = 25.5 г Рахуємо кількість речовини сірководню n(H2S) = m(H2S) / M(H2S) = 25.5 / 34 = 0.75 моль Рахуємо об'єм сірководню V(H2S) = n(H2S) * Vm = 0.75 * 22.4 = 16.8 л
Задача 5 Рахуємо кількість речовини HCl n(HCl) = V(HCl) / Vm = 100 / 22.4 = 4.464 моль Так як густина води 1, то 1 л = 1 кг = 1000 г Рахуємо масу HCl m(HCl) = n(HCl) * M(HCl) = 4.464 * 36.5 = 162.9 г Рахуємо масу розчину m(розчину) = m(HCl) + m(H2O) = 1000 + 162.9 = 1162.9 г Рахуємо масову частку HCl w(HCl) = m(HCl) / m(розчину) = 162.9 / 1162.9 = 0.14 або 14% Рахуємо молярну концентрацію C = n(HCl) / V(розчину) = 4.464 / 1.09 = 4.1 моль/л
Дано:
m(Ca(OH)2)=148 г
V(SO2) = 44,8 л
Найти:
m(соли) - ?
какая соль-?
Решение.
Сa(OH)₂+SO₂=CaSO₃+H₂O
По этому уравнению рассчитаем какое из реагентов взято в избытке:
M(Ca(OH)₂) = 74 г/моль
n(Ca(OH)₂) = 148 г/74 г/моль = 2 моль
Vm = 22,4 л/моль
n(SO₂) = 44,8 л/22,4 л/моль = 2 моль
Согласно уравнению реагенты взяты в равных количественных отношениях, поэтому образуется 2 моль средней соли - сульфита кальция.
Рассчитаем массу сульфита кальция:
M(CaCO₃) = 120 г/моль
m(CaSO₃) = 2 моль*120 г/моль = 240 г
ответ: Образуется 240 г средней соли - сульфита кальция
2.
Дано:
V(O₃) = 10 л
Найти:
V(O₂) - ?
Решение:
х л 10 л
3О₂=2О₃
3 л 2 л
х:3=10:2
х=15 л
ответ: 15 л
3.
Дано:
ΔV = 14 л
Найти:
ΣV(H₂+N₂) - ?
Решение.
х л у л 14 л
N₂+3H₂=2NH₃
1 л 3 л 2 л
х:1=у:3=14:2
х=V(N₂) = 7 л
у=V(H₂) = 21 л
ΣV(N₂+O₂) = 21 л + 7 л = 28 л
ответ: Объем исходной смеси равен 28 л
Так як густина води 1, то 124.5 мл = 124.5 г
Якщо сірководню в розчині 17%, то води 100 - 17 = 83%
Рахуємо масу розчину
m(розчину) = m(води) / w(води) = 124.5 / 0.83 = 150 г
Рахуємо масу сірководню в розчині
m(H2S) = m(розчину) - m(H2O) = 150 - 124.5 = 25.5 г
Рахуємо кількість речовини сірководню
n(H2S) = m(H2S) / M(H2S) = 25.5 / 34 = 0.75 моль
Рахуємо об'єм сірководню
V(H2S) = n(H2S) * Vm = 0.75 * 22.4 = 16.8 л
Задача 5
Рахуємо кількість речовини HCl
n(HCl) = V(HCl) / Vm = 100 / 22.4 = 4.464 моль
Так як густина води 1, то 1 л = 1 кг = 1000 г
Рахуємо масу HCl
m(HCl) = n(HCl) * M(HCl) = 4.464 * 36.5 = 162.9 г
Рахуємо масу розчину
m(розчину) = m(HCl) + m(H2O) = 1000 + 162.9 = 1162.9 г
Рахуємо масову частку HCl
w(HCl) = m(HCl) / m(розчину) = 162.9 / 1162.9 = 0.14 або 14%
Рахуємо молярну концентрацію
C = n(HCl) / V(розчину) = 4.464 / 1.09 = 4.1 моль/л