Химия,9класс.очень нужны ответы на казахском.буду очень благодарна андай органикалық заттар ароматты көмірсутектер деп аталады?
2》 Берілген заттардың ішінен ароматты көмірсутектердің формулаларын теріп
жазыңдар:
C7H14, C9H20, C7H8, C9H18,C8H10, C10H14,C10H22
.3》Электрондық орбиталь және электрондық бұлттардың бүркесуі туралы заманауи түсінік
негізінде бензол молекуласындағы химиялық байланыстың түзілуін түсіндіріңдер.
4》 Бензол молекуласындағы о-байланыстың саны:
1) 6; 2) 10; 3) 16; 4) 12.
1》Бензол молекуласындағы химиялық элементтердің массалық үлестерін есеп-
теңдер.
2》Ауамен салыстырғандағы тығыздығы 2,69-ға тең 19,5 г органикалық зат жанғанда
66 г көмірқышқыл газы және 13,5 г су түзілді. Органикалық заттың формуласын
табыңдар.
m (Al тех) = 540 мг = 0.54г
W (примесей) = 4%
Найти:
V (H2) - ?
n (AlCl3) - ?
Решение:
2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2
Если технический образец алюминия содержит 4% примесей, то алюминия в нем: 100% - 4% = 96% = 0.96
m (Al) = m (Al тех) * W (Al) = 0.54 * 0.96 = 0.5184г
n (Al) = m/M = 0.5184 / 27 = 0.0192 моль
n (H2) : n (Al) = 3 : 2
n (H2) = 3/2n (Al) = 3/2 * 0.0192 = 0.0288 моль
V (H2) = n * Vm = 0.0288 * 22.4 = 0.64512л
n (AlCl3) : n (Al) = 1 : 1
n (AlCl3) = n (Al) = 0.0192 моль
ответ: V (H2) = 0.64512л; n (AlCl3) = 0.0192 моль
m(СH3COOH+CH3CH2COOH)=40,9 г
V(p-paKOH) = 193,1 мл
ω(KOH)= 15% или 0,15
ρ(КОН) = 1,16 г/мл
Найти:
ω(СН3СООН)-?
ω(СН3СН2СООН)-?
Решение.
М(СН3СООН) = 60 г/моль
М(СН3СН2СООН) = 74 г/моль
М(КОН)=56 г/моль
m(KOH) = V*ρ*ω = 193,1 мл*1,16 г/мл*0,15 = 33,6 г
Примем массу СН3СООН за х г, тогда масса СН3СН2СООН будет равна (40,9-х) г, а массу КОН, пошедшей на нейтрализацию уксусной кислоты за у г, тогда масса КОН, пошедшей на нейтрализацию пропионовой кислоты будет равна (33,6-у)г
Составляем УХР:
х г у г
СН3СООН + КОН = СН3СООК + Н2О
1 моль 1 моль
60 г/моль 56 г/моль
60 г 56 г
(40,9-х) г (33,6-у) г
СН3СН2СООН + КОН = СН3СН2СООК + Н2О
1 моль 1 моль
74 г/моль 56 г/моль
74 г 56 г
Составляем систему:
-
| 56x=60y
| 56(40,9-х)=56(40,9-х)
-
Решив систему, получим, что х= 15, следовательно,
m(CH3COOH) = 15 r
m(CH3CH2COOH) = 40,9 r-15 r = 25,9 r
ω(CH3COOH) = 15 г/40,9 г = 0,3667 или 36,67%
ω(СН3СН2СООН) = 100%-36,67% = 63,33%
ответ: 36,67% СН3СООН и 63,33% СН3СН2СООН