В
Все
Б
Биология
Б
Беларуская мова
У
Українська мова
А
Алгебра
Р
Русский язык
О
ОБЖ
И
История
Ф
Физика
Қ
Қазақ тiлi
О
Окружающий мир
Э
Экономика
Н
Немецкий язык
Х
Химия
П
Право
П
Психология
Д
Другие предметы
Л
Литература
Г
География
Ф
Французский язык
М
Математика
М
Музыка
А
Английский язык
М
МХК
У
Українська література
И
Информатика
О
Обществознание
Г
Геометрия
Karneg
Karneg
12.05.2022 11:37 •  Қазақ тiлi

Составьте сочинение на казахском языке и с переводом. чтоб в данный рассказ включались эти слова: жайлауға көшу, киіз үй тігу, өзенге шомылуға, аққулар, мол дастарқан, самаурын қайнату, әңгіме-дүкен құру, қой бағу, атқа міну. мне на завтра нужно сор писать. ​

Показать ответ
Ответ:
msckayla
msckayla
08.01.2021 07:13

Сынып: 8

Қатысқан оқушылар саны: 10

Қатыспағандар:

Пән мұғалімі: Б.Д.Толеубаева

Мерзімі: 16.11.18

Бөлім:

Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Сабақтың тақырыбы:

М.Мөңкеұлы «Үш қиян» толғауының берер тәрбиесі және қоғам

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/Ж4-көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану

Сабақ мақсаты

Толғауда көтерілген замана жағдайын анықтау және дәлелдеу

Құндылықтарды игерту

«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:

-тіл мен мәдениет;

-өмір бойы білім алу;

-топ мүшесі ретінде жауапкершілікті сезіну;

-топтаса және жұптаса ынтымақтастықпен жұмыс жасау;

Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса жіне жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу, өзінідік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады.

Пәнаралықбайланыс

Тарих,қазақ тілі

АКТ-ны қолдану дағдылары

Электрондық оқулық, интерактивті тақта

Қ

Өлеңнің әр тармағына дәлелді пікірлерін білдіре алады.

Тілдік мақсаттар:

Менің ойымша... Менің түсінгенім бойынша... Мұрат ақынның қайғыруына қарағанда... Заманның жағдайын, адамдардың пейілін мына өлең жолдарында... анық айтып өтеді.

Диференциация

Оқушылардың барлығы өлеңде көтерілген мәселелерді анықтайды.

Оқушылардың көбісі өзіндік пікірлерін дәлелді түрде жеткізеді.

Оқушылардың кейбірі айтылған пікірлерді өмірде қолдана алады.

С

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Ресурс

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу

Ынтымақтастық атмосферасын туғызу. «Май шам» әдісі.

Шеңбер бойымен тұрып, жағылған май шамды бір-біріне өткізе отырып, жақсы тілектерін жеткізеді.

Топқа бөлу: Қағаз қиындылары арқылы бөлінеді («Еділ», «Жайық»)

Үй тапсырмасын сұрау

«Ой шақыру» әдісі арқылы сабақтың мақсатын анықтау

Интерактивті тақтада берілген суреттер арқылы сұрақтар қою

Сабақтың ортасы

1.Тапсырма

ТЖ

«Үш қиян» толғауының идеясын үш сөйлем арқылы тұжырымдап, тірек сызба, сурет арқылы постермен жұмыс.

ҚБ. «Плюс, минус, қызықты» тәсілі.

2.ЖЖ. Кестені толтыру. Оқушыларға толғаудың әр шумағын беріп, сол шумақ бойынша жұпта жұмыс жасайды.

Үзінді

Ақынның айтар ойы

Менің қабылдауым

Заман қайтір түзелсін,

Қоңсыдан туған би болды...

Ақылсыздың баласы

Ақшасына сүйеніп,

Айтқан сөзі пұл болды,

Заманың мұндай сұм болды.

ҚБ. «Бас бармақ» әдісі.

3.ТЖ. «Әдеби әңгіме шеңбері» әдісі

Толғаудың ұлттық құндылықтарын талдау үшін мұғалім оұушылардан екі шеңбер жасап тұруды талап етеді (Бір-бірін көретін ішкі және сыртқы шеңбер), осылайша «әдеби әңгіме» шеңберін ұйымдастырады.Оқушылар мұғалім берген тақырыптардың біреуін талқылайды, мысалы «ақын не себептен заманды адыра қалғыр»дейді?,бір минут ішінде бір-біріне қарама-қарсы қарап тұрған оқушылар өз ойын айтады.Мұғалім алмасу уақытын қоңырау арқылы білдіреді.Аяқталған соң, сыртқы шеңбер мұғалім «тоқта» дегенге дейін солға қарай жылжып, жаңа серіктеспен кездеседі. Осы ретпен «Өлеңнен қандай ұлттық құндылықтарды байқауға болады? » деген келесі сұрақты талқылайды.Мұғалім кез келген уақытта талқылау тақырыбын өзгерте алдады.

ҚБ. «Мадақтау тағамы»

Топтар өзара бағалауды стикерге жазу арқылы жүзеге асырады.

Сабақтың соңы

Кері байланыс. «Ауа райы» әдісі арқылы ауыл бейнеленген суретке күн, бұлт, қар суретін жапсырады.

Күн- өте жақсы түсіндім, сабақ қызықты болды.

Бұлт –жақсы түсіндім, ұнады.

Жаңбыр-маған қиындау тиді.

Үй тапсырмасы: Ойтолғау «Мен бейбіт елде тұрамын!»

Объяснение:

0,0(0 оценок)
Ответ:
mariyamariya201
mariyamariya201
05.04.2020 05:02
Қазақстан – егеменді, тәуелсіз ел.Қазақстанды дамыған өркениетті елу елдің қатарына енгізетін біздің болашағымыз – бүгінгі жастар. Олардың міндеті – елінің намысын қорғап, оны әлемге таныта білу. Әлемге таныту үшін әр жас өз елінің тарихын, тілін жетік білуі керек.

Қазақ тілі – Қазақстан Республикасының тұрғылықты халқы қазақ халқының және оның шекарасынан тыс өмір сүріп жатқан қазақтардың (Ресей Федерациясы, Өзбекстан, Қытай, Монғолия т.б.) ұлттық тілі.

Қазіргі қазақ тілі Қазақстан Республикасының мемлекеттік тілі болып табылады.

Қазақ тілінің сөздік құрамы өте бай, оған 67 мың тізімдік сөз, 24,5 мың фразеологиялық тіркес – барлығы 91,5 мың лексикалық бірлік кірген бір ғана он томдық "Қазақ тілінің түсіндірме сөздігі” куә бола алады.

Қазақ тілі түркі тілдерінің (солтүстік-шығыс ареал) қыпшақ тобына кіреді (татар,башқұрт, қарашай-балқар, құмық, қырым-татар, қарақалпақ, ноғай) және ол, әсіресе, ноғай, қарақалпақ тілдеріне жақын болып табылады. 
0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Қазақ тiлi
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?
Спроси ai-бота